druk 3d

Ciekawostki o druku 3d

3d drukowanie

Drukowanie 3D to proces, w którym materiały łączone są warstwami w celu stworzenia obiektu trójwymiarowego o dowolnym kształcie. Druk 3D używany jest zarówno do szybkiego prototypowania, jak i do wytwarzania przyrostowego. Poniżej przedstawiamy garść najbardziej interesujących ciekawostek na temat tej innowacyjnej technologii.

 1. Koncepcja druku 3D sięga wczesnych lat 80-tych XX wieku. Wynalazca Chuck Hull opatentował wówczas system generowania trójwymiarowego poprzez tworzenie wzoru przekroju poprzecznego formowanego obiektu.
 2. Przewiduje się, że rynek druku 3D będzie rósł w tempie 23% rocznie do 2021 roku, osiągając 8,4 miliarda dolarów.
 3. Biomedycy z Belgii wszczepili 83-letniej kobiecie wydrukowaną w 3D tytanową kość szczękową.
 4. NASA wydrukowała w 3D pizzę, aby nakarmić w kosmosie swoich astronautów. 
 5. Druk 3D może ulepszyć systemy obronne, pomagając w tworzeniu broni. Eksperci twierdzą, że technologię można na przykład wykorzystać do stworzenia broni tak małej, że jej wykrycie będzie praktycznie niemożliwe.
 6. Photonic Professional GT to drukarka 3D, która tworzy obiekty o szerokości tak małej jak ludzki włos. Ta drukarka rozszerzyła zastosowania druku 3D o wytwarzanie mikro i nanostruktur.
 7. Druk 3d zamienił wiele domów w małe fabryki, w których można stworzyć wszystko, co tylko się zechce. Za pomocą drukarki 3D produkuje się m.in. skrzypce, gitary, biżuterię, samochody zabawki, a nawet rowery.
 8. Technologia 3D rozwija współczesną medycynę, drukując narządy potrzebne do przeszczepu. Ratuje tym samym wiele ludzkich istnień. 
 9. Naukowcy pracują aktualnie nad rozszerzeniem oferty przeszczepów, chcąc stworzyć sztuczne kończyny dolne i górne.
 10. Pióro drukujące 3Doodler to długopis, którego można używać do drukowania obiektów 3D w powietrzu.
 11. Wiele nowoczesnych drukarek 3D jest w stanie użyć materiałów, takich jak stal, srebro i złoto, aby tworzyć lepsze i trwalsze produkty.
 12. Projekt RepRap to projekt open source do druku 3D, który uczy, jak zbudować dom, używając drukarki 3D.
 13. Podczas gdy w masowej produkcji dochodzi do marnowania materiałów, w druku 3D prawie nie ma strat. Przekłada się to na niskie koszty produkcji i tańsze produkty. Udowadniają to polskie firmy, takie jak na przykład https://cubicinch.pl/
 14. Obudowa Nokia Lumia 820 została wydrukowana w 3D, a jej ukończenie zajęło drukarce Makerbot niecały dzień.
 15. Dzięki drukowaniu 3D tworzenie rekwizytów do filmów stało się dużo łatwiejsze i szybsze niż dotychczas. Rekwizyty drukowane w 3D można zobaczyć w filmach, takich jak “Iron Man”, “Hobbit”, “Jurassic Park”, “Avatar”, “Terminator”, “Real Steel|, “ParaNorman” i “The Avengers”
 16. Naukowcy planują wysłać na Księżyc robota zamiast ludzi. Robot będzie mógł zbudować infrastrukturę na powierzchni Księżyca za pomocą druku 3D.
 17. NASA planuje wykorzystać księżycowy pył do wydrukowania bazy na Księżycu. Ta sama technologia jest już używana przez astronautów do naprawy lub tworzenia kopii zepsutego sprzętu.
 18. Modelka Dita Von Teese została pierwszą gwiazdą, która założyła drukowaną w 3D sukienkę. Sukienka została wykonana z 3000 części i podkreślała zalety zaokrąglonej sylwetki Dity.
 19. HP planuje produkcję drukarek 3D. Firma, która zasłynęła z produkcji drukarek konwencjonalnych, testuje teraz rynek swoją wersją drukarki 3D.